Bądź Gospodynią

Wybierz język

Wstecz

WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ TWOIM DZIECIOM ZNALEŹĆ HOBBY

Dodaj do listy rzeczy do przeczytania

Wszystkie dzieci są z natury ciekawe i chętne do poznawania nowych rzeczy. Nigdy więc nie jest za późno, aby wzbudzić w nich chęć znalezienia nowego hobby lub skłonić do spróbowania czegoś nowego, czego nigdy nie doświadczyły. Posiadanie hobby przynosi dzieciom mnóstwo korzyści, takich jak, wzmacnianie poczucia własnej wartości, nauki samodyscypliny, skrupulatności, wytrwałości i cierpliwości. Hobby pozwala również zachować równowagę pomiędzy szkołą a czasem wolnym, co niewątpliwie wzmacnia u dzieciaków odporność na stres.

Pasja i zainteresowania pozwalają dzieciom rozwijać talenty, wzmacniają ich zdolności motoryczne i ruchowe, wyzwalają u nich kreatywność, rozwijają umiejętności samodzielnego myślenia, pokazują co sprawia im radość, dają uczucie satysfakcji oraz budują pewność siebie.

Nie ma znaczenia, czy będzie to muzyka, gra na instrumencie, projekty plastyczne, piesze wycieczki, sport, książki czy ogrodnictwo. Zainteresowania te mogą zmieniać się z czasem, warto jednak pamiętać, że każde z nich – nawet tymczasowe – głęboko wpływają na dalszy rozwój i wzmacniają możliwości poznawcze naszego dziecka. Na przykład:

Gotowanie angażuje zmysły węchu i zapachu u naszego dziecka, umożliwiając mu eksperymentowanie z różnymi smakami i poznawanie innych kultur.

Pieczenie rozwija wczesne umiejętności matematyczne, ponieważ zazwyczaj wymaga precyzyjnego odmierzania składników. Podczas tej czynności możesz też wprowadzić element naukowo -poznawczy dla dziecka, wyjaśniając mu na przykład, dlaczego ciasto rośnie w piekarniku, w jakiej temperaturze gotuje się woda (lub w jakiej zamarza), itp.

Prace w ogrodzie mają wpływ na naukę dzieci o zasadach żywienia, dobrego odżywiania, informacji skąd jedzenie pochodzi i jak się je wytwarza. Uczy też cierpliwości i odpowiedzialności.

Wycieczki, takie jak spacery czy niedalekie przechadzki, mają na celu uwrażliwić dziecko na otaczającą je przyrodę, nakierować jak z nią obcować i jak się z nią zaprzyjaźnić. Bardzo mocno rozwijają też wyobraźnię u dzieci.

Sport pomaga dzieciom nawiązywać kontakty z innymi dziećmi, uczy gry zespołowej i dyscypliny.  

Czytanie ma nie tylko wpływ na umiejętność pisania u dzieci, ale jednocześnie też wzmacnia ich wyobraźnię oraz kreatywność. Wpływa również na postrzeganie przez nich świata, oraz poszerza horyzonty a przed wszystkich dostarcza ogrom wiedzy.

Gra na instrumentach muzycznych wpływa bardzo kojąco na dzieci i jest sposobem na wyrażenia siebie. Muzyka uczy dzieci koncentracji, wytrwałości oraz ogromnej systematyczności, jednocześnie pogłębiając w nich nadzwyczajną wrażliwość muzyczną i oddanie się muzyce.

Nieważne, jakie hobby Twoje dziecko wybierze, pozwól mu je rozwijać, poznawać i samemu doświadczać, upewniając się tylko, czy sprawia mu ono radość. Oto kilka porad jak pomóc dzieciom odkryć ich pasje i zainteresowania:

Pozwól dzieciom, aby same znalazły swoją pasję.

Zdolności i umiejętności, które dziecko nabywa dzięki danej pasji i jej doświadczaniu, mogą zaowocować również w przyszłości. Bądź kreatywna i nie bój się pokazać dziecku, czy też je nakierować na coś zupełnie dla niego nowego i nieznanego. Coś, czego nigdy wcześniej nie widziało ani o tym nie słyszało. Daj mu przy tym czas i swobodę, aby naprawdę samo mogło sprawdzić, czy dane hobby mu odpowiada. Postaraj się znaleźć ukryte talenty w swoim dziecku.

Zachęcaj i wspieraj ich zainteresowania

Wsparcie, poświęcenie uwagi i zachęcanie jest tutaj niezbędne. Pytaj i dowiedz się, czy dziecko lubi swoją pasję, czy czerpie z niej radość, czy czegoś nie potrzebuje, aby móc w pełni realizować swoje zainteresowania.

Daj dzieciom czas na realizację ich zainteresowań. Pomóż je rozwijać i kibicuj im.

Dzieci codziennie patrzą, obserwują i odkrywają nowe rzeczy. Ich zainteresowania mogą się ciągle zmieniać. Pomóż swojemu dziecku podjąć decyzję o zmianie hobby lub wesprzyj je do pozostania przy aktualnym. Jeśli dziecko ma wątpliwości, zapytaj je, dlaczego nagle zmieniło zdanie. Może wystarczą małe zmiany, na przykład, inny nauczyciel gry na instrumencie, lub inny instrument, lub inny rodzaj tańca. Takie korzystne zmiany i uważność na potrzeby dziecka mogą sprawić, że nadal będzie chciało rozwijać swoje zainteresowania i tak naprawdę nie będzie chciało z nich rezygnować.

 

Podziel się z nami pasjami Twojego dziecka na naszym Facebooku

Dodaj do listy rzeczy do przeczytania Drukuj artykuł
Odkryj nasze produkty w najnowszym Katalogu Wiosna - Lato 2024
Pokaż
  • Szybka dostawa
  • Ochrona kupujących & ochrona danych
  • Bezpieczna płatność z szyfrowaniem SSL